Poprvé ve školce

Prťata a mrňata, která si ještě nevyzkoušela školičkový  život,  si mohou nejdříve přijít do školky pohrát se svými rodiči, seznámit se s prostředím a p. učitelkami.

Začátek docházky do školy je pro dítě velkou změnou a ta s sebou přináší spoustu pocitů a zážitků, se kterými se musí malý školáček vyrovnat.

Poprvé v MŠ – jak dítěti pomoci?

♥ Zpočátku volte kratší pobyt v MŠ.

♥ Voďte dítě do školky a vyzvedávejte pokud možno ve stejný čas.

♥ Rozlučte se krátce. Loučení dlouze neprotahujte, někdy loučení představuje větší problém pro matku než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte.

♥ Buďte citliví a trpěliví. Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo.

♥ Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte. Vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má svět povinností – vy práci, vaše dítě školku.

♥ Komunikujte s učitelkou.

♥ Důvěřujte jí a buďte ve výchově pro své dítě partnery.

♥ Pozitivně je motivujte. Nechvalte doma dítě za to, jak dlouhou dobu vydrželo bez maminky. Ptejte se, co bylo ve školce příjemné a vyzdvihněte jeho pěkné zážitky.

Poprvé v MŠ – co byste nikdy dělat neměli…

♥ Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být hodné.

♥ Buďte důslední a nenechte se vydírat prvním pláčem. Dítě se většinou po Vašem odchodu velmi rychle uklidní a zabaví s kamarády a hračkami.

♥ Nestrašte své dítě školkou – „počkej, ve školce ti ukážou“ a za problémy s přivykáním je v žádném případě netrestejte.

♥ Nepřiznávejte, že je vám také smutno a že se vám stýská. Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také.

♥ Netvrďte dítěti cestou do školky, že jdete na procházku, a nelžete mu o tom, v kolik hodin je přijdete vyzvednout.